11. června 2018 byl našemu synovi diagnostikován diabetes 1. typu. 

Byla mu zjištěna vysoká hladina cukru, a proto jsme byli odesláni do Fakultní nemocnice v Motole.

Hned od počátku jsem měla představu, o jakou nemoc se jedná. Moje babička pomalu umírala na diabetes typu 2. Poté, co jako třicetiletá touto nemocí onemocněla, měla po 15 letech amputovány obě dolní končetiny. Později navíc oslepla, a nakonec zemřela na diabetické koma. Diabetes jí přinesl spoustu komplikací, přestože dodržovala dietu D9. Jedná se o dietu s vysokým obsahem sacharidů, která byla doporučována lékaři. Tato dieta ale bohužel u dospělých diabetiků nepřináší moc dobré výsledky, protože v dospělém věku už má diabetik hodně komplikaci a dosažení vyššího věku je málo pravděpodobně.

Tato diagnóza zcela změnila náš život. Hledali jsme řešení a našli jsme ho v nízkosacharidové (low–carb) stravě. Pomocí této stravy se dá vyrovnat hladina cukru v krvi, eliminovat výkyvy hodnot cukru, zlepšit kondice a tím výrazně snížit dávky inzulinu. O tomto způsobu stravování jsme se dočetli v knize doktora Richarda Bernšteina, který sám onemocněl diabetem 1.typu ve 12 letech a vyzkoušel ho sám na sobě. V knize můžete najít plný a podrobný návod k boji s touto nemoci, byla napsána jako pomůcka pro lékaře, takže je tam úplně všechno, co byste o této nemoci i o dietě chtěli vědět. Najdete zde i příběhy lidí z celého světa, kteří potvrzují účinnost této diety.

Ze stravy jsme vyloučili všechny obiloviny a výrobky z nich (např. chléb, těstoviny, kaše a mouku), brambory a cukr.

Zachovali jsme maso, vejce, ryby, olej a zeleninu. Ovoce bohužel obsahuje hodně fruktózy, která také zvyšuje hladinu cukru, a proto jsme ho vynechali.

Na začátku to bylo opravdu těžké, protože všechno, co jsme jedli před tím a na co jsme byli zvyklí, jsme najednou nemohli jíst. Chyběl nám chleba a synovi něco sladkého.

A co nabízejí naše obchody? Bohužel pro diabetiky tam najdeme jen sladidlo sacharin, které bych pro dítě nedoporučila a opravdový obsah sacharidů ve výrobcích zdaleka není nízký.

Já jsem náhodou objevila web o low-carb stravě a díky němu jsem se dozvěděla o kvalitních, nízkosacharidových produktech a výrobcích norské firmy Funksjonal Mat. Jsou to kvalitní, přírodní sladidla Sukrin a na přípravu jednoduché low–carb chleby. Vše jsme vyzkoušeli a obohatili své nízkosacharidové stravování. 

O měsíc později jsme ochutnali čokoládu bez cukru od značky Nick‘s. Upřímně řečeno, bylo to překvapení, ale vzhledem k tomu, že majitel  měl také prediabetický stav, nešlo o náhodu. Pan Nick hledal cestu ven ze stejné situace jako my, dal si za cíl nepoužívat cukr a pšeničné výrobky, které by mu ničily zdraví. Výsledkem jeho práce je fascinující čokoláda bez cukru a lepku a každý, kdo dbá o své zdraví, ji může sníst s čistým svědomím.

Takže teď, když dodržujeme low – carb stravování spolu se synem, máme opravdu vyvážený a bohatý jídelníček.  Ale hlavně náš syn má dobrou glykemii jako zdravý člověk (HbA1c - 30 mmol) a rychle roste a správně přibírá na váze.

Strava našich předku neobsahovala tolik sacharidů, kolik v dnešní době. Na začátku vývoje člověk vůbec nejedl cukr a jídlo s velkým obsahem sacharidů. Ve stravě byl obsažen vysoký podíl masa a tuku, často šlo o divoké hlízy a kořeny. Ovoce mělo nízký obsah cukru, bylo sezonní a sloužilo spíše jako zdroj vitaminů před dlouhou zimou.

V dnešní době se všechno změnilo a lidé ve snaze o potěšení jí tolik sacharidů a cukru denně, že není divu, že jsou tolik nemocní. Vysokosacharidová strava, nadměrná konzumace cukru a málo pohybu může vest k opravdu těžkým chronickým onemocněním. 

Na našem webu si můžete objednat produkty s nízkým obsahem sacharidů, které používáme v našem stravování. Výrobky jsou kvalitní, chutné a jednoduché na přípravu. Jsme přesvědčeni, že tyto produkty vám pomohou udržet vaše zdraví a tím zvýšit sebedůvěru a kvalitu vlastního života. Pomohou vám snížit a normalizovat tělesnou váhu, udržet normální hladinu cukru v krví a tím zlepšit vaši kondici a prodloužit váš život.

Protože na začátku nizkosacharidového stravovaní (low-carb, lchf) je opravdu těžké se obejít bez toho na co jsme zvyklí, v nabídce hodně sladkých produktů. Všechny naše produkty ale neobsahuji cukr a používají jako sladidlo jen přírodní a kvalitní: stevii a erytritol.

Úspěšní v boji proti cukru budete jen tehdy, když budete držet dietu, a přesto se budete cítit skvěle a budete si moci dopřát vše, co máte rádi.

Bobon.cz používá cookies, abychom Vám mohli poskytnou co nejlepší služby. Používáním naších stránek s tím souhlasíte. Více informací