Držíte lowcarb nebo keto dietu, máte cukrovku nebo jste člověk, kterému záleží na zdraví? Každý z nás občas dostane chuť na něco sladkého, pečivo nebo čokoládu, ale co s cukrem nebo lepkem?
Rádi Vám pomůžeme.
Na našem webu si můžete objednat produkty s nízkým obsahem sacharidů, které používáme v low carb a keto stravování. Výrobky jsou z vysoce kvalitních surovin, chutné a jednoduché na přípravu. Jsme přesvědčeni, že tyto produkty vám pomohou udržet vaše zdraví a tím zvýšit sebedůvěru a kvalitu vlastního života. Pomohou vám snížit a normalizovat tělesnou váhu, udržet normální hladinu cukru v krví a tím zlepšit vaši kondici a prodloužit váš život.
Je to o mnohem zdravější a bez cukru je to ještě lepší! Snad se Vám bude líbit!
Co je LCHF?
Low Carb High Fat - strava založená na jediném elementárním principu: jezte co nejméně sacharidů a co nejvíce kvalitních potravin bohatých na tuky, bílkoviny a vlákninu. To je dlouhodobý typ stravování, to je životní styl!
Název LCHF se objevil v roce 2000 ve Švédsku, první zemi, kde přišli na to, že nízkotučné potraviny nejsou tak dobré a tuk je bezpečnější než sacharidy. Tento styl jídla se ukazuje jako jeden z nejúčinnějších v boji proti obezitě a chronickým a civilizačním nemocem.
Přísnější varianta LCHF nazývá se KETO a vám umožňuje konzumovat do 20 g sacharidu denně, střední nebo mírná varianta - až do 50 gramů sacharidu denně a liberální varianta do 100 gramů sacharidů. Obvykle 20-50 gramů sacharidů denně jde z kvalitních nízko-sacharidových potravin - zeleniny, ovoce(v málem množství), ořechů a mléčných výrobku(tučných).
Co je to ketóza?
Přísná dieta s nízkým obsahem sacharidů se často nazývá keto nebo ketogenní strava. Keto strava obsahuje méně než 20 gramů sacharidů denně. Tělo v ketóze vytváří ketony v játrech. Jedná se o “náhradní” zdroj paliva lidského těla a objeví se v momentě, kdy je v krvi nedostatek krevního cukru. Ketony se začínají tvořit, pokud jíme málo sacharidů ( protože sacharidy se rozkládají v těle na cukr) a menší množství bílkovin ( nadbytek bílkovin si tělo umí metabolizovat také na cukr). Ketony jsou pak využívány všemi buňkami v těle, a to i mozkem. Tedy lidské tělo může fungovat buď na cukrech nebo na ketonech. Když se podíváte kolem sebe, jistě pochopíte, že existence těla převážně na cukrech vede k obezitě a k nemocem.
Ketóza maximalizuje spalování tuku
Při ketogenní dietě přepne téměř celé tělo na energii z tuků. Hladina inzulínu zůstane velmi nízká a zrychluje se spalování. Tělo je najednou zvyklé fungovat na tuk, proto si klidně sáhne do svých zásob.
Hubnutí není jediným přínosem ketogenní stravy. Tím, že tělo a mozek mají neomezený přísun energie (tuku v těle máme přeci dost), zvyšuje se fyzická i duševní energie. Upravuje se hormonální fungování těla a zlepšuje se sexuální aktivita. Tím, že se omezí množství cukru v jídle, nemají se čím živit špatné bakterie, plísně či kvasinky, a proto dochází poměrně vždy k výraznému zlepšení gynegologických problémů, ekzému, alergií, zánětů atd. Víte, že rakovinové buňky potřebují ke svému bujení cukr? Ketóza dokáže účinně a trvale zvrátit diabetes druhého typu. Ketóza se také již dlouho dobu využívá při léčbě epilepsie.
Proč jíst tuky?
Všechny stravitelné sacharidy se v těle rozloží na cukry, cukr se pak dostane do krve a zvýší hladinu glukózy – cukru v krvi. Tak dojde k tomu, že slinivka vyprodukuje a uvolní inzulín, který má za úkol snížit hladinu cukru v krvi. Je to tzv. hormon ukládání energie. Ve větším množství INZULÍN BRÁNÍ SPALOVÁNÍ TUKŮ A UKLÁDÁ PŘEBYTKY DO TUKOVÝCH BUNĚK (tedy sníme sacharidy, ale uloží se do tuku). Po nějaké době pak dojde ke snížení živin v krvi a dostavuje se pocit hladu a chutí. Bludný kruh tak začíná, máme hlad, jíme a tloustneme.
Když se omezí příjem sacharidů, tělo si své zásoby vyčerpe a po čase přepíná na tzv. tukový mechanismus. Nízký příjem sacharidů drží nižší a stabilnější hladinu cukru v krvi a nižší množství inzulínu. Celkový objem inzulínu neblokuje uvolňování tuků z tukových zásob. Tak se zrychluje spalování vlastních tukových zásob. Nejvýraznější úbytek tuku při low-carb stravě je v oblasti břicha.
LCHF pomáhá tělu, aby využívalo svoje tukové zásoby, protože uvolňování tuku již neblokuje vysoká hladina inzulinu. Buňky přestanou skladovat tuk a namísto toho ho začnou využívat. Navíc se přirozeně přestanete přecpávat, protože tuk je velice sytící. Žaludek má totiž na spotřebu tuku vybudovaný reflex, že když je tuku dostatek, nesníte již ani sousto navíc. Jídlo přestává být hlavním středobodem vašeho vesmíru. Začnete jíst jen 3x nebo 2x denně, a přitom nemáte žádné chutě na sladké. Bez problémů zvládnete například vynechat jídlo nebo držet přerušované půsty, které jsou pro tělo dalším výrazným přínosem.
Výhody low-carb stravy:
– jídlo dokonale zasytí,
– jídlo chutná (všichni tuk a tučná jídla milujeme – ořechy, vejce, majonézy, tučné sýry, pečené husy, kačeny …),
– výrazně omezuje chutě na sladké (díky ustálené hladině inzulínu – kdo nezažil, neuvěří),
– stálá životní energie (nedochází k propadům a zvýšení krevního cukru, vše je konstantní),
– zvýšená imunita,
– chrání a léčí před plísňovými a kvasinkovými onemocněními (bez cukru přestávají v těle existovat),
– větší množství pohlavních hormonů (větší sexuální energie, omlazení),
– snížení krevního tlaku,
– snížení rizika cevních onemocnění,
– zlepšení psychiky (tělo je prostě spokojené),
– výrazné snížení zubních kazů.
Keto strava má navíc další výhody:
– nejintenzivnější hubnutí
– podpora léčby mozkových onemocnění ( k léčbě epilepsie se využívá cca 100 let)
– podpora léčby Alzheimerovy choroby, diabetu II. typu
– podpora léčby rakoviny (Většina rakovinových buněk potřebuje energii z krevního cukru. Ketóza snižuje množství cukru v krvi a díky tomu zastavuje vyživování rakovinových buněk, podobně jako půst. Může se ale držet neomezeně dlouho.)
– podpora léčby autoimunitních onemocnění.
Kdo by neměl držet přísnou dietu s nízkým obsahem sacharidů denně(do 20 g):
Berete léky na cukrovku, například inzulin.
Berete léky na vysoký krevní tlak.
V současné době kojíte.
V těchto situacích je potřeba upravit jídelniček podle vlastních potřeb .
Zde jsou tři příklady toho,jak může vypadat jídlo s nízkým obsahem sacharidů v závislostí na tom, kolik sacharidu plánujete jíst denně. Zdroj: https://www.dietdoctor.com/low-carb